Witam na stronie Piotra Wiz artykuły i linki zapraszam !

Wszystko co interesujące hmmm mnie z całego świata.

Ciekawe artykuły

A więc zaczynamy !

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Artykuły zamieszczam wraz z informacją skąd przeczytane. Te w języku angielskim polecam przetłumaczyć w niejednym translatorze znalezionym w internecie( najnowszy IE9 posiada takowy)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zaczynam Ostro hehe wejdźcie na link

The maker of Hovis has been fined after a dead mouse was found in one of its loaves. Skip related content
Related photos / videos Bread Maker Fined Over Dead Mouse In Loaf Enlarge photo.Shocked father Stephen Forse spotted the mouse in a loaf he was using to make sandwiches for his children.
Mr Forse bought the bread from Tesco Online and had already used some of it when he noticed "a dark-coloured object embedded in the corner of three or four slices".
The 41-year-old father from Kidlington in Oxfordshire first though it was a section of unmixed dough but quickly realised his mistake.
"As I looked closer, I saw that the object had fur on it," he said.
The situation was made even worse when an environmental health officer, who had called to gather evidence, found that the mouse was without a tail.
"Her comments made me feel ill once again as there was no indication as to where the tail was," said Mr Forse.
"Had it fallen off prior to the bread being wrapped or had any of my family eaten it with another slice of bread on a previous day?"
Manufacturer Premier Foods was fined £5,500 and ordered to pay £11,109.47 in costs at Oxford Crown Court for failing to maintain acceptable standards at their site in Mitcham, south London.
A spokesman for Premier Foods said: "We apologise profusely for the distress caused as a result of this isolated incident."

http://uk.news.yahoo.com/5/20100928/tod-bread-maker-fined-over-dead-mouse-in-870a197.html

Wow
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podróże w czasie

Podróże w czasie to temat chętnie eksploatowany przez pisarzy science fiction.
Nie ma się co dziwić – możliwość dowiedzenia się, jak będzie wyglądał
nasz świat za sto lat, albo zwykłe sprawdzenie, jakie będą wyniki jutrzejszego
losowania Lotto, rozpalają ludzką wyobraźnię. Jednak podróżami w czasie zajmują się również specjaliści z bardzo poważnymi tytułami naukowymi. I nie
są to szaleńcy pracujący w egzotycznych szkołach, okupujących najniższe miejsca w rankingach, lecz badacze z czołowych uniwersytetów i instytutów na świecie. Dość powiedzieć, że prof. Stephen Hawking z University of Cambridge – ikona współczesnej fizyki – bierze udział w dyskusjach, czy podróże w czasie są
możliwe. Wprawdzie Hawking akurat twierdzi, że nie, ale też nie pokazuje twardych dowodów matematycznych, tylko dzieli się swoimi przeczuciami. A te mogą być złudne. Gdy na początku XX wieku jakiś student zapytał Einsteina, czy jego słynne równanie E=mc2 oznacza, że wykorzystując zamianę materii na energię, można zbudować broń o niesamowitej sile rażenia, słynny uczony tylko go ofuknął.20 lat później zbombardowano Hiroszimę. Gdy za punkt wyjścia przyjmiemy model czasoprzestrzeni, zaproponowany przez Einsteina w ogólnej teorii względności, który jak dotąd doskonale opisuje znaną nam rzeczywistość, okazuje się, że nie ma w tym modelu nic, co zakazywałobypodróży w czasie.

http://www.focus.pl/technika/zobacz/publikacje/podroze-w-czasie/nc/1/
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Walka z żywiołem natury, zmagania z własnymi słabościami, walka o przetrwanie

Szkoła przetrwania

Środy 21:00

W drugim sezonie „Szkoły przetrwania” prowadzący Bear Grylls odwiedza jedne z najbardziej surowych
i nieprzychylnych człowiekowi miejsc na ziemi. Bear musi użyć swoich niesamowitych umiejętności, aby zaprezentować widzom wszelkie możliwe sposoby przetrwania w wyjątkowo ciężkich warunkach. W trakcie tygodniowych wypraw Bear pokaże widzom to, o czym trzeba koniecznie pamiętać, by nie przegrać z naturą.

Zdobywając doświadczenie konieczne do przetrwania, Bear spotyka się z lokalnymi ekspertami w dziedzinie survivalu - poczynając od Emberry w Panamie, a kończąc na Barbers na Saharze. Uczy się od miejscowych, którzy wiedzą wszystko na temat przeżycia w lokalnych, ciężkich warunkach atmosferycznych i wymagającym otoczeniu.

Bear kontynuuje podróż aż do granic swoich możliwości, mierząc się z ekstremalnie niskimi temperaturami
na „pustyni zimna” – Syberii. Buduje sanie z zamarzniętej skóry jelenia i sprawdza czy jego ciało wytrzyma pływanie pod powierzchnią zamarzniętego jeziora. Szukając przygód, nieustraszony wędrowiec przenosi się
na pustynię i do buszu Afryki, gdzie technik przetrwania uczy się od rdzennych mieszkańców. Odwodniony
i cierpiący z powodu udaru słonecznego Bear zdobywa się na nadludzki wysiłek - wspina się na wodospad.
Na Sumatrze, gdzie znajduje się najwięcej wulkanów na ziemi, musi udowodnić, że da radę wydostać się
z wyspy, używając tylko i wyłącznie swoich technik. Buduje tratwę, na której wydostaje się ze złowrogich wysp, walcząc z jadowitymi wężami i jaszczurkami. Bearowi udaję się pokonać wiele trudności i sprostać niebezpiecznym wyzwaniom. Jak zawsze, towarzyszy mu ekipa filmowa, która równie często ryzykuje życiem aby nagrać dobry materiał.

Program „Szkoła przetrwania” jest niczym jazda kolejką górską - pełen ostrych zakrętów i prostych. Pełen radości, smutku i porażek, ale także kolejnych zwycięstw nad zasadzkami dzikiej przyrody.


OPISY ODCINKÓW:

Odcinek 1 – Sahara, część 1
Emisja: 3 września, godz. 21:00

Bear Grylls skacze na spadochronie, aby wylądować na jednym z najbardziej gorących miejsc na ziemi. Zamierza zmierzyć się z nie lada wyzwaniem – chce pokazać widzom, w jaki sposób wydostać się z Sahary. Picie moczu oraz jedzenie pająków, to tylko dwa sposoby, które mogą utrzymać Cię z dala od poważnych kłopotów - odwodnienia i udaru cieplnego. Przetrwanie na Saharze oznacza jedzenie wszystkiego – zaczynając od jadowitego skorpiona, a kończąc na kozich genitaliach.

Odcinek 2 – Sahara, część 2
Emisja: 10 września, godz. 21:00

Bear Grylls podejmuje najtrudniejsze wyzwania jak np. przetrwanie na Saharze, aby pokazać widzom w jaki sposób ujść cało z jednego z najbardziej gorących miejsc na ziemi. Karawana zabiera go na piaskowe pustkowie, gdzie nie ma ani wody, ani jedzenia. Jedyne, co widać na horyzoncie to fatamorgany, które mogą doprowadzić do szaleństwa. Aby przetrwać musi ściągnąć skórę z martwego wielbłąda, wypatroszyć go, wydobyć wodę, która znajduje się w jego żołądku, przyrządzić mięso, a to co pozostało wykorzystać na szałas. Czy krąg z moczu wokół szczątek wielbłąda utrzyma drapieżniki z dala od Beara?

Odcinek 3 – Panama, część 1
Emisja: 17 września, godz. 21:00

Bear Grylls mierzy się z kolejnymi ekstremalnymi wyzwaniami i odpowiada na pytana, jak przetrwać i nie dać się zwyciężyć naturze. Tym razem swoje niesamowite zdolności pokazuje widzom w Panamie, w jednym z najbardziej niegościnnych rejonów świata. Ląduje na wodach zamieszkiwanych przez krokodyle i rekiny. Przedziera się przez śmierdzące plątaniny tropikalnego drzewa - namorzynu. Na tym terenie nie ma ani kropli wody pitnej. Używa lin winorośli by dostać się do Viper Pits w historycznym Camino Reale, gdzie przychodzi zmierzyć mu się z jednym z jego największych przeciwników – strachem przed ciemnościami w czeluściach jaskini.

Odcinek 4 – Panama, część 2
Emisja: 24 września, godz. 21:00

Palący żar i wilgoć dżungli to wyzywanie dla Beara Gryllsa. Tutaj w Panamie można poznać prawdę o własnym organizmie. Prowadzący zostaje poddany trudnej próbie, kiedy nurkuje pod wodospadem oraz zjeżdża po błotnym wąwozie. Bear szuka jedzenia, ale dookoła nie ma niczego, co mógłby zjeść. Żywi się więc wszystkim, co tylko znajdzie – zaczynając od termitów, kończąc na wężu winnym. Od miejscowych mieszkańców uczy się jak skutecznie używać łuku i dzidy. W Panamie ta sztuka może uratować życie.

Odcinek 5 – Patagonia, cześć 1
Emisja: 1 października, godz. 21:00

Bear Grylls wyrusza do Patagonii. Tam, skacze ze spadochronem i ląduje w południowej części patagońskiego lodowca - jednego z największych zlodowaceń na naszej planecie. Bear musi wydostać się z mroźnego terenu, przedostać przez lodową szczelinę. Spędza noc w śnieżnej noże, która chroni go przed zamarznięciem. Bear musi przedostać się także przez bukowy las. Żywi się robakami, pędami roślin oraz żukami. Przedziera się przez marznące bagno i próbuje żeglować po lodowatym jeziorze na zbudowanej gołymi rękami tratwie. Na końcu wyprawy płynie wpław wodą, która ma zaledwie + 1 stopień Celsjusza.

Odcinek 6 – Patagonia, część 2
Emisja: 8 października, godz. 21:00

Bear Grylls pokaże widzom, jak przetrwać w wyczerpujących warunkach na patagońskim stepie. To teren, na którym nie ma praktyczne niczego do jedzenia i nie ma się gdzie schronić. Bear spędza zimną noc pod skałą, a rankiem musi wspiąć się na 100 metrowy klif. W trakcie swoich zmagań spotyka gaucho, rdzennego mieszkańca tych terenów, tropi pumy, aby znaleźć ich ofiary. Zmusza się do picia wody z zamarzniętej sadzawki wypełnionej zwierzęcymi odchodami. Po tych trudnych doświadczeniach Bear wyrusza na wyprawę przez lodowiec Perito Moreno – przenikliwie zimny, pełen lodowych jam i niebezpiecznych szczelin.

Odcinek 7 – Menu podróżnika
Emisja: 15 października, godz. 21:00

W tym specjalnym odcinku Bear Grylls zabierze swoich widzów do „kuchni natury”. Bear zdaje sobie sprawę, że aby przetrwać na dzikich terenach, uprzedzenia i preferencje odsunąć należy na bok. Działa on według zasady: jeżeli to może uratować twoje życie – zjedz to! Prowadzący ma odwagę pić płyny pochodzące z żołądka martwego wielbłąda lub z odchodów słonia. Je wszystko zaczynając od żywej żaby, 10 centymetrowych żuków aż po kozie jądra. Wygląda na to, że prawie wszystko – z wyjątkiem tłuszczu na wielbłądzim garbie – może zostać zjedzone przez Gryllsa.

Odcinek 8 - Syberia, część 1
Emisja: 22 października, godz. 21:00

Bear Grylls ląduje na swoim spadochronie w syberyjskiej tundrze, w jednym z najzimniejszych i najbardziej wyjałowionych terenów na ziemi. W tym nieprzyjaznym człowiekowi miejscu musi przeżyć tydzień pełen ekstremalnych wyzwań. Musi znaleźć schronienie zanim zapadnie noc i nie zamarznąć w temperaturze -30 stopni Celsjusza. Głodny Bear zmuszony jest żywić się odpadkami. W takim zimnie, wszystkie stworzenia zakopują się głęboko pod ziemią. Przeszukuje pnącza w nadziei znalezienia larwy żuków, żywi się komarami, które hibernują na ścianach jaskini, w której się schronił. Następnego dnia ma wiele szczęścia - przedzierając się przez Tajgę, napotyka na szczątki jelenia. Pomimo przemarzniętych rąk, udaje mu się zdjąć skórę z jelenia, a świeżym mięsem uzupełnia swoje niedobory energii. Zdobytej skóry używa jako sań. Kolejne wyzwanie to przedarcie się przez ogromne lasy Tajgi, do której wiele osób weszło, ale nigdy się nie wydostało. Kiedy w końcu udaje mu się przedrzeć przez „zimową dżunglę”, staje przed kolejnym, niemal niemożliwym do wykonania zadaniem. Musi przepłynąć jezioro pod powierzchnią lodu. Temperatura dochodzi do – 40 stopni Celsjusza. Tego typu warunki mogą sprawić, że człowiek dozna szoku termicznego. Bear pokaże widzom, jak stosując odpowiednie techniki, można tego uniknąć. Wykończony, dociera do miejsca, gdzie udaje mu się dostać do pociągu kolei transsyberyjskich, który zawiezie go w kierunku upragnionego domu.

Odcinek 9 – Syberia, część 2
Emisja: 29 października, godz. 21:00

W tym odcinku Bear wyrusza z wyprawą na zdradziecką górę Sanyan na Syberii. Poznaje miejscowych pasterzy jaków, potomków Czin-Gis-Hana, którzy zamieszkują te ziemie od 20 tysięcy lat. Uczy się od nich lokalnych sposobów przetrwania. Tuyans to prawdziwi specjaliści w tej dziedzinie. Bear pije napój z krwi, oczu i wątroby świeżo zabitego jaka. Przekonuje się także, dlaczego skóra tego zwierzęcia jest tak bardzo ceniona.
Po polowaniu na sobole, w którym towarzyszy mu 85 letni dziadek Seret, buduje sobie schronienie. Na zewnątrz temperatura spada poniżej – 30 stopni Celsjusza. Następnego dnia, Bear napotyka kolejne przeszkody. Musi pokonać zamarznięte jezioro, wspiąć się na górę, cały czas czuwając nad swoim położeniem i wyborem kierunku dalszej wędrówki. Dzięki znalezionym robakom i żukom udaje mu się przeżyć i dotrzeć do celu swojej wędrówki.


Odcinek 10 – Namibia
Emisja: 5 listopada, godz. 21:00

Bear Grylls pokaże widzom, jak przetrwać w jednym z najbardziej gorących, suchych i bezludnych miejsc na ziemi – Namibii. Odwodnienie to największa tragedia dla podróżujących po tym kraju. Bear buduje słoneczny destylator. Jest to prostej budowy urządzenie, które korzysta z energii słonecznej. Urządzenie to stosowano już w 1551 roku. Dzięki niemu udaje mu się uzyskać 10 litrów płynu, który pozwala przetrwać w wielkim upale. Na gorących piaskach Namibii żyje jadowita żmija sykliwa - jeden z najgroźniejszych węży Afryki. Brak wody i walka o nią są jednak ważniejsze, nawet od groźnego przeciwnika. W Namibii, gdzie podziemne rzeki płyną nawet 15 stóp pod ziemią, Bearowi udaje się znaleźć roślinę, która może uratować ludzkie życie. Dzięki lokalnemu specjaliście od przetrwania Bear poznaje sekrety zdobywania wody na pustyni oraz dowiaduje się ile radości może przynieść polowanie na jeżozwierza.

Odcinek 11 – Zambia
Emisja: 12 listopada, godz. 21:00

Bear Grylls podejmuje nowe wyzwanie, tym razem w śródlądowej Zambi. Zanim wyruszy do dżungli, pokaże widzom, jak przedostać się przez z jedną z najszybciej płynących rzek w tym rejonie – Zambezi. Ubrany
w kamizelkę ratunkową Bear ląduje we wzburzonych wodach rzeki, której fale mogą osiągnąć nawet 12 metrów! Ponieważ okolice rzeki są gęsto zamieszkane przez krokodyle i hipopotamy, musi jak najszybciej wspiąć się na przybrzeżne skały i dotrzeć do bezpiecznego miejsca. Nie wszystko jednak układa się po jego myśli. W czasie wspinaczki, łamie się gałąź i tylko szczęście ratuje go od niebezpieczeństwa. Kolejna przygoda w tym kraju to spotkanie ze stadem 80 słoni. W ich pobliżu Bearowi udaje się znaleźć coś do jedzenia, ale okazuje się, że za cenę sytości musi słono zapłacić - niestrawność i biegunka dają mu się we znaki. Palący upał i wysoka wilgotność powietrza to jego najwięksi wrogowie, jednak na szczęście, Bear zna wiele sposobów jak sobie z nimi poradzić i przetrwać w nieludzkich warunkach.

Odcinek 12 & 13 – Pierścień ognia
Emisja: 19, 26 listopada, godz. 21:00

Pierścien ognia (ang. The Ring of Fire) to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na ziemi. 80% trzęsień ziemi na świecie ma miejsce właśnie tutaj. To tutaj także było epicentrum trzęsienia ziemi, które wywołało gigantyczną falę tsunami w 2004 roku. Można tu spotkać przepiękne wąwozy i przedziwne wapienne skały, ale także złowrogie czarne bagna, gazy wulkaniczne i błotne zbocza. Pierścień ognia to nie tylko tropikalne lasy, dom tygrysa indyjskiego, słoni oraz tysięcy gatunków ptaków i roślin. To także miejsce wypraw wielu odkrywców (wśród których był Marco Polo) i myśliwych.